Paieška
Filters
Close

Vakaronė „Lietuvos-Japonijos kultūrų sąsajos“

2019 m. kovo 26 d., antradienis

2019m. kovo 21d. savo bičiulius sukvietėme į vakaronę įdomia tema apie Lietuvos ir Japonijos kultūrų panašumus ir skirtumus. Nors mūsų šalis skiria 8000 kilometrų atstumas, tačiau parodėme, kad tolima gali būti labai artima.

Japonijos įtaka nuo jos atsivėrimo 1868m. buvo milžiniška visam Vakarų meno ir kultūros pasauliui.
Į Prancūziją ir Angliją iki Japonijos atsivėrimo patekdavo labai ribotas meno kūrinių kiekis iš Japonijos, bet susidomėjimas šiuo kitokiu meno buvo didžiulis. Iki 1868m. jau buvo žmonių, kolekcionavusių širmas, lako gaminius, vėduoklės ar porceliano indus. Po 1868m. meno dirbinių srautas iš Japonijos ženkliai padidėjo. Paryžiuje ir Londone organizuotos Japonijos meno parodos susilaukė didžiulio susidomėjimo. Porceliano dirbiniai, kad nesudužtų, pakuoti į popieriaus skiautes, ant kurių būdavo atspausti medžio raižinių piešiniai. Vakarų menininkai iš karto pastebėjo Japonijos meno dėsnius, paneigusius iki tol egzistavusius klasikinės tapybos principus. Japonų kūriniai būdavo asimetriški, vyravo plokšti vaizdai. Neilgai trukus maištingieji Vakarų menininkai pradėjo taikyti japonų meno taisykles savo kūriniuose.

Tikėtina, kad M.K.Čiurlionis, studijuojamas Krokuvoje ir Varšuvoje, dalyvavo modernaus meno judėjime, lankydavo įvairias parodas, kuriose būdavo eksponuojami meno kūriniai iš Japonijos bei Kinijos. M.K.Čiurlionio spalvinė gama, kompozicijos, simbolizmas, bangos motyvas labai priminė žymių japonų medžio raižytojų Hokusajaus bei Hirošige meno kūrinius. Tikėtina, kad Čiurlionis buvo matęs kai kuriuos iš jų darbų. Šias sąsajas aptiko japonų muzikas Ičiro Kato 1967metais. Šis žmogus tapo Čiurlionio kultūros puoselėtoju Japonijoje. Jis ženkliai prisidėjo prie M.K.Čiurlionio darbų parodos 1992 metais Tokijo Modernaus meno muziejuje bei prie prof.V.Landsbergio koncerto Tokijuje 1995 metais organizavimo.

Šiame vakare apžvelgėme Japonijos meno įtaką Europos moderniems menams (impresionizmui, ekspresionizmui, simbolizmui, Art Noveau ir kt), taip pat pakalbėjome apie šiuolaikinius japonų lituanistus bei JALFA (Japonijos-Lietuvos draugystės asociaciją).

Vakare dalyvavo ir studentai iš Sagos Universiteto (Japonija). Jie Kaune viešėjo vieną savaitę, ir laimingo atsitiktinumo dėka, tą dieną,aplankę mūsų saloną, jie pateko į įdomų renginį.

 

 

Naujienlaiškis